Převzetí hypotečního úvěru při prodeji/koupě nemovistosti

14.04.2023

Převzetí hypotečního úvěru je proces, při kterém si nový vlastník nemovitosti vezme na sebe stávající hypoteční úvěr, který byl původně uzavřen předchozím majitelem. Tento proces může být pro nového majitele výhodný, pokud má stávající úvěr výhodnější úrokovou sazbu nebo podmínky, než by mohl získat nový úvěr na trhu!!! - AKTUÁLNÍ! (většina prodávajících má nyní výhodnější podmínky, než nabízí aktuální situace)

Jak to funguje?

Převzetí hypotečního úvěru zahrnuje převod stávajícího úvěru z původního majitele nemovitosti na nového majitele. Nový majitel je povinen platit splátky podle smlouvy a splácet zbývající částku úvěru, stejně jako původní majitel. Změnou majitele nemovitosti se však mění i pojistné vztahy a banka musí úpravit smlouvu o hypotečním úvěru na jméno nového majitele.

Krok za krokem (jen pro úplnost informací): 

  1. Zkontrolujte podmínky smlouvy o hypotečním úvěru: Předtím, než se rozhodnete převzít hypoteční úvěr, je důležité zkontrolovat podmínky smlouvy. Zjistěte úrokovou sazbu, fixaci úrokové sazby, poplatky a další podmínky.

  2. Vyřiďte si formality: Nový majitel musí vyplnit a podepsat dokumenty potřebné pro převzetí hypotečního úvěru. Mezi tyto dokumenty patří například prohlášení o převzetí hypotečního úvěru a smlouva o převodu nemovitosti.

  3. Potvrzení od banky: Banka, u které je hypoteční úvěr sjednán, musí schválit převzetí úvěru novým majitelem. Banka bude muset ověřit bonitu nového majitele a schválit převod úvěru.

  4. Nový majitel platí dál: Po schválení převzetí hypotečního úvěru se nový majitel stane novým dlužníkem a bude muset platit další splátky hypotečního úvěru.

Výhody:

Převzetí hypotečního úvěru může být pro nového majitele výhodné, protože může mít výhodnější podmínky než u nového úvěru. To může vést k nižším měsíčním splátkám.


Pokud se rozhodnete pro převzetí hypotečního úvěru, je důležité zjistit, u kterých bank můžete tento proces uskutečnit. Zde je seznam bank, které nabízejí možnost převzetí hypotečního úvěru:

  1. Česká spořitelna: Tato banka umožňuje převzetí hypotečního úvěru, pokud splníte podmínky, jako jsou vysoká bonita a dostatečný příjem.

  2. Komerční banka: Komerční banka také nabízí převzetí hypotečního úvěru, pokud splníte určité podmínky a prokážete dostatečný příjem.

  3. Raiffeisenbank: Raiffeisenbank umožňuje převzetí hypotečního úvěru, avšak podmínky se mohou lišit v závislosti na konkrétní situaci.

  4. UniCredit Bank: UniCredit Bank umožňuje převzetí hypotečního úvěru, pokud splníte podmínky, jako jsou vysoká bonita a dostatečný příjem.

  5. Equa bank: Equa bank nabízí možnost převzetí hypotečního úvěru, pokud splníte určité podmínky a prokážete dostatečný příjem.

  6. ČSOB: ČSOB také umožňuje převzetí hypotečního úvěru, ale podmínky se mohou lišit v závislosti na konkrétní situaci.

Je důležité si uvědomit, že každá banka má své vlastní podmínky a kritéria pro schválení převzetí hypotečního úvěru. Proto je nutné provést důkladný průzkum, abyste zjistili, zda splňujete podmínky a zda je převzetí hypotečního úvěru pro vás výhodné.


AKTUÁLNĚ ZE ŽIVOTA:

Prodávala jsem byt v Hradci Králové. Prodávající měla na bytě ještě nesplacenou částku 1 150 000 Kč s úrokovou sazbou 2,69% a fixací do roku 2031 (tedy ještě dalších 8 let). Za peníze za prodaný byt si kupovala jinou nemovitost, proto chtěla z prodané nemovitosti dostat do nejvíce peněz. 

Kupující si bral hypoteční úvěr na nemovitost. Převzal tedy od prodávající její hypoteční úvěr s výše uvedeným úrokem. Bohužel mu nestačilo 1 150 000 Kč, hypoteční úvěr si tedy navýšil na 2,5 milionu Kč. Navýšená požadovaná částka se ale již řídila aktuální situací na trhu, takže vše nad 1 150 000 Kč již bylo s úrokem 6,08%. 

Výsledek? -> Kupující si ušetřil nemalé peníze ze zaplaceného úroku z převzaté částky a prodávající nemusela řešit doplacení hypotečního úvěru, jelikož se hypoteční úvěr nemusel splatit (protože ho kupující převzal). Obě strany jsou tedy spokojeny a já taktéž, jelikož jsem je tím celým provedla (samozřejmě s pomocí naší skvělé hypoteční poradkyně, bez té bych nevěděla nic moc!) a je pro mě nejdůležitější, aby byli všichni spokojeni.